Jak se správně starat o střechu?

Jestli se bez něčeho žádný dům neobejde, je to střecha. Přestože se však jedná o tak důležitou součást každé stavby, často na její údržbu zapomínáme, když do domu přímo nezatéká. Jak by taky ne, na rozdíl od omítky či vstupních dveří se na střechu tak často nedíváme. Pravidelná kontrola střechy nám však může pomoci předejít velkým haváriím a ušetřit spoustu peněz. Jak často bychom měli střechu kontrolovat, a jak se o ni správně starat?


Pravidelnou prohlídkou střechy můžeme odhalit problémy již v zárodku a zabránit tak mnohem větším a finančně náročnějším škodám. Střechu bychom měli kontrolovat nejméně dvakrát do roka, a to konkrétně před zimou a po ní. Pozornost bychom jí však měli věnovat také nepředvídatelným změnám počasí, velkým teplotním výkyvům či vydatným bouřkám. I tehdy je totiž střecha vystavena velké zátěži, která ji obzvláště v případě, že není nová, může značně poškodit.


Pokud zjistíte, že je vaše střešní krytina poškozená, je vždy na místě zavolat odborníky. Je také dobré si zjistit, jestli je střecha ještě v záruce, a v případě že se na ni záruční lhůta ještě vztahuje, rozhodně do ní nezasahujte. Máte totiž šanci uplatnit reklamaci materiálu či realizace, která by vám v případě snahy o vlastní opravu mohla zaniknout.


Důležité také je nezapomínat, že střecha se kromě střešní krytiny skládá také z dalších částí, které mohou po čase potřebovat obměnu. Mezi ty patří například žlaby a odtokové roury. U těch je třeba pravidelně kontrolovat jejich průchodnost, těsnění materiálu a pevnost nosných háků. Pokud jsou roury či žlaby ucpané, je třeba je vyčistit. Zatímco tuhle práci můžeme zvládnout i sami, s celkovou rekonstrukcí střechy či pokládkou nové střešní krytiny je většinou potřeba odborná pomoc.


Odkazy na další odborné články

 • https://www.betonpres.cz/udrzba-strechy-vcas-odhali-problemy
 • https://www.blachotrapez.cz/cs/blog/keramicka-nebo-plechova-krytina-jakou-stresni-krytinu-zvolit
 • https://www.blachotrapez.cz/cs/blog/snih-na-strese-na-co-je-treba-pamatovat
 • https://www.blachotrapez.cz/cs/blog/tvary-strech-na-co-se-zamerit-pri-vyberu-stresni-krytiny-pro-vas-dum
 • https://www.blachotrapez.cz/cs/blog/hlinikove-plechy-proc-je-zvolit-pro-svou-strechu
 • Kontakt

  Jakub Čihák - 733 180 393
  Tomáš Žurovec - 735 939 096
  info@strechyefem.cz

  Fakturační údaje

  STŘECHY eFeM s.r.o.
  IČO: 17132258
  DIČ: CZ17132258
  Adresa: Staříčská 78, Chlebovice